Aplikacja farby magnetycznej i tablicowej suchościeralnej

DRY ERASE + MAGNETIC PRIMER – instrukcja aplikacji.

Od jakiegoś czasu na polskim rynku dostępne są produkty umożliwiające stworzenie na ścianie powierzchni, po której można pisać markerami, a następnie czyścić ją za pomocą suchej szmatki. Farba tablicowa suchościeralna, bo o niej mowa, niczym nie odbiega od znanych na szeroką skalę białych tablic suchościeralnych, często spotykanych w szkołach, firmach, czy salach szkoleniowych. Zasada działania jest także identyczna, piszemy po nich specjalnymi pisakami, a następnie czyścimy na sucho. Pomimo wielu podobieństw, różnica jednak jest i wynika z subtelności produktu: za pomocą farby mamy możliwość zmiany praktycznie każdej powierzchni w tablicę suchościeralną, natomiast biała tablica do pisaków, za sprawą swojej fizyczności, zawsze pozostanie przedmiotem o określonej powierzchni, grubości i wadze.

W związku z tym, że za nowościami trzeba podążać, ostatnio do moich rąk trafiła farba Dry Erase firmy Rust-Oleum Speciality. Produkt może występować w wersji białej oraz wersji PRO, czyli bezbarwnej. Firma proponuje także możliwość stworzenia powierzchni suchościeralnej do markerów o właściwościach magnetycznych. Taką powierzchnię możemy uzyskać stosując farbę magnetyczną jako podkład Magnetic Primer. Celem niniejszego testu jest stworzenie dwóch powierzchni suchościeralnych o właściwościach magnetycznych, jednej w kolorze białym i drugiej innym kolorze niż biały. Na początek może kilka słów na temat parametrów technicznych produktów – informacje te mogą się nam przydać podczas aplikacji.

 
 

Dry Erase

 • epoksydowa farba dwuskładnikowa
 • przed połączeniem dokładnie wymieszać oba składniki
 • kolor: biały połysk
 • czas pracy na mieszance: 2 godziny
 • odstęp między nakładaniem kolejnych warstw: 20-30minut
 • sugerowana ilość warstw: 2 warstwy
 • wydajność: około 4,5m2

   
   

  Dry Erase Pro

 • epoksydowa farba dwuskładnikowa
 • przed połączeniem dokładnie wymieszać oba składniki
 • kolor: bezbarwna, przezroczysta
 • czas pracy na mieszance: 1 godziny
 • wydajność: około 5m2

   
   

  Magnetic Primer

 • podkładowa farba jednoskładnikowa
 • przed malowaniem dokładnie wymieszać – 10-15 minut
 • kolor: czarny
 • wydajność: 3m2 (3 warstwy)

   
   

  Mając już podstawowe informacje o pracy na produktach Rust-Oleum Speciality mogłem przystąpić do przeprowadzenia prób aplikacyjnych. Oczywiście na samym początku napotykamy dość istotny problem: farba podkładowa Magnetic Primer po wymalowaniu pozostawia dość wyraźną strukturę, natomiast farba Dry Erase (w tym PRO) musi stworzyć powierzchnię idealnie gładką. Dlaczego? Ponieważ pisanie po nierównej powierzchni markerem, w znacznym stopniu może utrudnić jego zmywanie – tusz dostaje się w zagłębienia. Rozwiązanie jest prostsze niż mogłoby nam się wydawać. Producent na swojej stronie internetowej informuje, że do osiągnięcia efektu przyciągania do farby magnetycznej wystarczą 3-4 warstwy. Jest to niezbędna ilość warstw przy zastosowaniu tradycyjnej farby ściennej lub farby tablicowej Chalkboard Rust-Oleum Speciality w ilości dwóch cienkich warstw. Jednak przy zastosowaniu farby Dry Erase – jako farby nawierzchniowej tablicowej ilość warstw musi zostać zwiększona do 4-5 warstw farby magnetycznej Dlaczego? Otóż, aby otrzymać gładką powierzchnię do ścierania markerów , podkład magnetyczny należy delikatnie przeszlifować papierem ściernym o granulacji ok. 200, a następnie całość przemalować podkładem BIN. Dzięki tym istotnym czynnościom będziemy mieli pewność, że farba suchościeralna będzie idealnie gładka, a właściwości magnetyczne nadal zostaną zachowane.

  Produktem, który dodatkowo wyrównuje i wygładza powierzchnię jest farba podkładowa BIN Advanced marki Zinsser. Farba BIN Advanced jest specjalistyczną farbą podkładową, posiadającą właściwości gruntujące i uszczelniające. Farba nadaje się wstępnego malowania przy drastycznych zmianach koloru – w tym przypadku zmiana koloru z czarnego (Magnetic Primer) na biały (Dry Erase) oraz posiada właściwości wyrównujące powierzchnię – dodatkowo zminimalizujemy strukturę wcześniej szlifowanej farby magnetycznej. Wydajność produktu na gładkich powierzchniach dochodzi nawet do 14m2/l, a w naszym przypadku można założyć wydajność około 10-12m2/l, ze względu na wspomniane nierówności. Zaleca się co najmniej jednokrotne (sugerujemy dwukrotne, ale nie więcej, ze względu na podkład magnetyczny) malowanie powierzchni przed finalnym nałożeniem produktu Dry Erase. Jeżeli tego nie zrobimy możemy uzyskać efekt w postaci takiej, jak na poniższych zdjęciach:

   

  Kiedy mamy już przygotowany podkład magnetyczny Magnetic Primer z farbą podkładową BIN nadszedł czas na nasz produkt finalny czyli farbę tablicową suchościeralną Dry Erase Rust-Oleum Speciality. Do aplikacji farby do markerów najlepiej jest użyć wałka o krótkim włosiu, który nie będzie tworzył zbyt dużej faktury na farbie ( najlepiej wałka do lakierów) Po wymieszaniu składnika A i B mamy około 2 godzin na aplikację produktu – po upływie tego czasu produkt traci swoje właściwości suchościeralne! – SPRAWDZILIŚMY! Producent zaleca położenie 2 warstw w odstępie 20-30 minut. Po upływie 1 godziny należy usunąć taśmę malarską ze ściany. Pełne utwardzenie się farby następuje po 2 dniach – wtedy możemy już po niej pisać markerami. Powierzchnię można czyścić odpowiednia gąbką do pisaków suchościeralnych, płynem do tablic suchościeralnych lub suchą szmatką.

  Farba Dry Erase PRO jest produktem bezbarwnym, dzięki czemu mamy możliwość stworzenia powierzchni suchościeralnej w wybranym przez nas kolorze. Po przygotowaniu podkładu magnetycznego w sposób wyżej opisany nadchodzi czas na wybranie koloru jaki nas interesuje. Odpowiedni kolor farby suchościeralnej uzyskujemy poprzez wcześniejsze pomalowanie powierzchni standardową farbą ścienną. Najlepiej sprawdzają się kolory pastelowe, gorzej kolory ciemne – na kolorach jasnych będzie wyraźnie widać ślady po markerach, przy kolorach ciemnych może być to utrudnione. (Zdecydowanie brak na rynku białego markera do tablic suchościeralnych.) Przy użyciu dobrze kryjącej farby ściennej, dwukrotne malowanie powinno w pełni pokryć podkład magnetyczny. Jeżeli po 2 warstwach nadal widać prześwity podkładu magnetycznego zalecane jest zastosowanie 3 warstwy.

  Do aplikacji farby tablicowej do markerów Dry Erase PRO najlepiej jest użyć wałka o krótkim włosiu, który nie będzie tworzył zbyt dużej faktury na farbie. Wałek zalecany przez producenta dołączony jest do zestawu. Po wymieszaniu składnika A i B mamy około 1 godzin na aplikację produktu. W przypadku Dry Erase PRO bezbarwnej wystarczy 1 gruba warstwa produktu. Po upływie 1 godziny należy delikatnie usunąć taśmę malarską ze ściany. Pełne utwardzenie farby następuje po 7 dniach – wtedy możemy już po niej pisać markerami. Powierzchnię można czyścić odpowiednia gąbką do pisaków suchościeralnych lub suchą szmatką. Po tych wszystkich czynnościach i odczekaniu odpowiedniego czasu możemy cieszyć się powierzchnią suchościeralną, która ma właściwości magnetyczne.

  Aplikacja jest prosta i poradzi sobie z nią każdy. To co jest bardzo ważne to czasy pracy na mieszankach farb tablicowych suchościeralnych oraz … bardzo dobre wymieszanie farby magnetycznej, w której niestety gromadzą się na dnie opiłki metali. To co także ważne dla końcowych użytkowników, zarówno farba tablicowa suchościeralna Dry Erase jak farba magnetyczna Magnetic Primer są farbami rozpuszczalnikowymi. Jest to ważna informacja , ze względu na zapach. Przez pracą należy wygonić domowników , a… po zakończonej pracy szybciutko opuścić lokal pozostawiając otwarte okna…Niestety nie ma jeszcze takich rozwiązań w wersji wodnej… ale obiecujemy, że jeśli się pokażą, będziecie Państwo pierwsi, którzy się o tym dowiedzą!

  (Artykuł zaczerpnięty ze strony firmy Wall Studio [źródło]. Pisownia nieoryginalna.)
  Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page
  Kliknij i podziel się z innymi!
 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

  POPULARNE SŁOWA KLUCZOWE:
  exeo • Centrum Dekoracji • Wrocław •